×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Sunday, 19 May , 2024

اقتصاد زمانه : مدیرعامل شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه گفت: فلسفه وجودی شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه که یک شرکت تازه‌تأسیس محسوب می‌َشود و با تصمیم مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه ایجاد شده، حرکت به سمت کسب دانش فنی و تکنولوژی‌های صنعت فولاد است.

به گزارش اقتصاد زمانه ، امیر رحیمی در گفت‌وگو با ایراسین با بیان این مطلب در ادامه افزود: حدود سه دهه است که شرکت فولاد مبارکه در بخش تولید فولاد در کشور سرآمد بوده و هم‌اکنون نیز که با زحمات و تلاش‌های صورت‌گرفته از سوی مدیریت مجموعه و کارکنان آن، فرایند بهبود مستمر را طی کرده و کمیت و کیفیت تولید را به حداکثر رسانده است، زمان آن فرارسیده تا در مسیر تصاحب تکنولوژی در عرصه فولاد قدم بردارد؛ بنابراین با همین نیت شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه تأسیس شده است.

به گفته وی، پایه فعالیت این شرکت بر دو محور عمده استوار است: نخست کسب دانش فنی مربوط به تکنولوژی‌های خطوط تولید فعلی در گروه فولاد مبارکه و کل کشور و بعد از آن دست‌یابی به آخرین نوآوری‌ها و تکنولوژی‌های صنعت فولاد جهان با هدف بومی‌سازی آن‌هاست.

رحیمی ادامه داد: در مسیر دست‌یابی به تکنولوژی‌های جدید یا ارتقای تکنولوژی‌های موجود، یکی از برنامه‌های شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه، بهره‌مندی از توان متخصصان، شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های فنی مهندسی فعال در عرصه صنعت فولاد است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه افزود: برای محقق شدن این امر دو روش تعریف شده است. حالت نخست، فراخوان عمومی است که در آن محورهای تخصصی صنعت فولاد از سنگ تا رنگ که در فولاد مبارکه وجود دارد، اعلام شده است. محور بعدی، محورهای عمومی است و شامل تکنولوژی‌هایی می‌شود که به لحاظ کاربردی در صنعت فولاد نیز کاربرد دارند.

وی ادامه داد: درواقع فناوری‌های عمومی همچون اتوماسیون، ابزار دقیق و کنترل را که در صنعت فولاد نیز کاربرد دارند محور قرار داده‌ایم تا شرکت‌های دانش‌بنیان و افراد متخصص ایده‌ها و طرح‌های خود را اعلام کنند و ما بعد از ارزیابی فنی و اقتصادی آن‌ها، موارد موردتأیید را به حوزه سرمایه‌گذاری شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه معرفی کنیم تا روی این ایده‌ها و طرح‌ها سرمایه‌گذاری لازم صورت گیرد.

به گفته رحیمی، مزیت سرمایه‌گذاری شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه ریسک‌پذیری آن است و عملکرد آن در این محور از فعالیت خود مشابه با صندوق V.C است.

وی درباره اینکه میزان استقبال از فراخوان شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه افزود: معمولا این نوع فراخوان‌ها اقبال عمومی خوبی دارند، البته اگر تنها به صنعت فولاد محدود شود ممکن است تعداد طرح‌ها آن‌چنان زیاد نباشد، اما آن‌ها که به تأیید می‌رسند از حمایت ۱۰۰ درصدی شرکت برخوردار خواهند شد.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه افزود: نوع دیگر سرمایه‌گذاری شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه مبتنی بر برگزاری استارت‌آپ استودیو است. در این حالت ما نیازهای فناورانه و نوآورانه خود را که منجر به ارتقای تکنولوژی یا توسعه تکنولوژی جدید می‌شود بر اساس تجارب موجود در شرکت فولاد مبارکه و شرکت‌های تولید گروه احصا کرده و عینا آن‌ها را در قالب یک برنامه استارت‌آپ استودیو فراخوان می‌کنیم تا در این زمینه از توان شرکت‌های دانش‌بنیان و فنی مهندسی کشور را جهت رفع این نیازها کمک بگیریم.

به گفته رحیمی، جدا از محور فراخوان‌ها و برگزاری استارت‌آپ استودیوها، مجموعه فعالیت‌های این شرکت ایجاد یک اکوسیستم فنی-دانشی برای پوشش و توسعه تکنولوژی صنعت فولاد در کشور است. این اکوسیستم در آینده نزدیک شامل شرکت‌های فنی مهندسی تخصصی، شرکت‌های دانش‌بنیان و متخصصان خبره است که تحت مدیریت کلان این شرکت اهداف موردنظر را تعقیب می‌کند. بنابراین فعالیت شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری فولاد مبارکه، یک فعالیت صرفا مدیریتی در حوزه تصاحب تکنولوژی است. مجموعه فعالیت‌های این شرکت در محور توسعه محصولات جدید با فناوری‌های نوین، فناوری‌های مربوط به اقتصاد چرخشی و کاهش مصرف انرژی و مواد اولیه نیز تسری می‌یابد

Print Friendly, PDF & Email

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.