×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Sunday, 26 May , 2024

اقتصاد زمانه : مهرداد اسماعیلی مدیر آبرسانی ذوب آهن در گفتگوی ویژه خبری سیمای استان اصفهان، برنامه ها و اقدامات شرکت در راستای صرفه جویی مصرف آب برای مخاطبان این شبکه تشریح کرد.

به گزارش اقتصاد زمانه ، اسماعیلی، با اشاره به این که در ایران حدود ۶ تا ۸ درصد منابع آبی کشور به صنعت اختصاص پیدا می کند و سهم ذوب آهن اصفهان از منابع آبی استان کمتر از دو درصد است گفت: از سال ۷۹ که برای اولین بار استان اصفهان دچار بحران آب و خشکسالی شد کمیته ای در ذوب آهن اصفهان تشکیل شد تا برای ادامه تولید با بهینه سازی تجهیزات در مصرف آب صرفه جویی شود. وی حیات صنعت فولاد را بدون آب غیر ممکن دانست و خاطر نشان ساخت: در ذوب آهن سعی شده با پروژه های سهل الوصول مانند انتقال پساب در قسمت های مختلف که امکان استفاده از آن است در مصرف آب صرفه جویی کرد زیرا بیشترین مصرف آب در فولاد مربوط به خنک کردن فولاد می باشد. به منظور صرفه جویی بیشتر در مصرف آب برج های خنک کننده ذوب آهن اصفهان که تمامی آن تا چند سال پیش همگی از نوع تر بود و بیشترین تبخیر آب را داشتیم بهینه سازی و تعدادی از آن ها به برج های هیبریدی تبدیل شده است .

اسماعیلی با اشاره به این که با پروژه های اجرا شده مصرف آب در ذوب آهن اصفهان به نصف رسیده است، گفت: در پروژه های توسعه ای ذوب آهن که به منظور افزایش ظرفیت تولید انجام می گردد صرفه جویی و مدیریت مصرف آب لحاظ می گردد و به همین علت است که با وجود افزایش تولید در این شرکت مصرف آب از رودخانه کمتر شده است . وی بازسازی و نوسازی برج های هیبریدی را باعث کاهش ۳۰ درصدی تبخیر آب در این برج ها دانست و یاد آور شد: توزیع شبکه های آب صنعتی شرکت بیشتر در تونل اجرا گردیده که تلفات آن صفر است و قابل بازدید می باشد، شبکه های آب آشامیدنی کارخانه نیز حدود ۲۵ کیلومتر خط لوله است که به مرور بازسازی شده و تلفات آن نیز زیر ۵ درصد و از حد استاندارد نیز پایین تر است .

مدیر آبرسانی شرکت گفت: به منظور کاهش مصرف آب، استفاده از پساب شهرهای اطراف در دستور کار قرار گرفت و ذوب آهن برای اولین بار ده سال پیش پساب شهر زرین شهر را که ۶۰ لیتر بر ثانیه است به شرکت انتقال داد، پساب فولادشهر و ایمان شهر که قرارداد به صورت بیع متقابل با شرکت آبفا استان بسته شده است، با سرمایه گذاری ذوب آهن، قرارداد طرح جمع آوری و انتقال پساب حدود ۱۱ روستای فلاورجان بسته شد که این پساب به تصفیه خانه فولادشهر انتقال یافته و پس از تصفیه به ذوب آهن منتقل خواهد شد .

وی به ۱۸۰ کیلومتر لوله گذاری برای جمع آوری پساب روستاهای فلاورجان اشاره کرد و افزود: در تصفیه خانه فولادشهر پیشرفت ۷۶ درصدی داریم و در لوله گذاری از این تصفیه خانه تا ذوب آهن اصفهان نیز پیشرفت ۳۷ درصدی را شاهد هستیم تا پایان سال ۱۴۰۰ پساب فولادشهر به ذوب آهن انتقال داده شود .

اسماعیلی، با اشاره به این که با اتمام پروژه های پساب ۳۰ درصد آب مصرفی ذوب آهن تامین خواهد شد گفت: خروجی آب تصفیه خانه های آب و فاضلاب را نمی توان در صنعت استفاده کرد بنابراین ذوب آهن یک تصفیه خانه تکمیلی احداث می کند که ظرفیت تصفیه پساب ۸۵۰ متر مکعب بر ساعت را دارد و فاز اول این تصفیه خانه پاییز امسال به بهره برداری می رسد که باعث می شود برداشت آب از رودخانه بازهم کمتر شود.

وی بیان کرد: بیست سال پیش به ازای هر تن فولاد حدود ۹ متر مکعب آب مصرف می شد با روند نزولی در سال گذشته به ازای هر تن فولاد ۵ متر مکعب استفاده شد و امسال با برنامه های که داریم این عدد به رقم ۳.۵ مترمکعب به ازای هر تن فولاد خواهد رسید .

مدیر آبرسانی با اشاره به بحران آب در استان اصفهان و قصد ذوب آهن برای بهره وری آب گفت: تکنولوژی ذوب آهن برای تولید فولاد به روش کوره بلند است که با روش احیای مستقیم فرق می کند در این روش حتی اگر تولید انجام نگردد به حداقل آب احتیاج است . وی خاطر نشان ساخت: یکی از شاخص مصرف آب، شاخص بهره وری آب است که نشان می دهد به ازای یک تن آب چه مقدار تولید ناخالص ایجاد می شود و قصد ذوب آهن این است به این رقم حداکثر برساند.

وی بازچرخانی و تصفیه آب در سیکل های گردشی را به منظور کاهش مصرف آب دانست و گفت: تصویض برج های خنک کننده با برج های هیبریدی، تعویض برج های حرارتی به برج های خشک برای تولید برق از برنامه های بلند مدت ذوب آهن اصفهان برای کاهش مصرف آب است . وی با اشاره به این که این مجتمع عظیم صنعتی تا کنون بیش از ۲ هزار میلیارد تومان برای کاهش و بهینه سازی مصرف آب هزینه کرده است، بیان کرد : ۸۵ درصد فضای سبز کارخانه به صورت دیم است و ۱۵ درصد دیگر نیز به صورت قطره ای با پساب آبیاری می شود و سعی شده گونه های سازگار با آب کم در فضای سبز ذوب آهن، جایگزین گردد.

Print Friendly, PDF & Email

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.